Kimondottan kedvelem a zoológiai érdekességeket. Jobban szeretek ritka, alig látott állatokkal dolgozni, mint egy szűk csoporton belül közel rokon fajokat tanulmányozni. Így bukkantam, a genfi múzeum laoszi anyagának tanulmányozása során egy újabb extremitásra, egy ismeretlen…

Boros Gergely doktori védése

2012.09.13. 12:36

Hétfőn egy újabb talajzoológiai védésen vehettem részt. Boros Gergely védte meg doktori értekezését, amely a hazai botanikus kertekben előforduló televényférgekről (Enchytraeidae) szólt. A televényférgek mindig is a kedvenceim közé tartoztak, bár velük szemben egy dolog nagyon…

Amióta az utóbbi időben a zootaxonómia iránt érdeklődés megcsappant, kevés olyan védéssel lehet találkozni, amely a talajfauna valamely csoportjára fókuszál és azt kimondottan taxonómiai szempontból közelíti meg. Ezért is örvendetes tény, hogy egykori kollégámnak, Lazányi…

Az új Opuscula Zoologica

2012.07.29. 13:04

Most jelent meg az Opuscula Zoologica Budapestiensis 43. évfolyamának első kötete. Ez a folyóirat évtizedek óta a hazai talajzoológia egyik jelentős fóruma, egyik alapítója, a világ egyik legismertebb és legelismertebb fonálféreg kutatója és talajzoológusa Andrássy István. Több…

A Baloghiatrigon alnemet Werner Hirscmann írta le 1979-ben, a már korábban Kubából leírt 12 Trigonuropoda faj számára. 2003-ban szerencsém volt eljutni a Dominikai Köztársasága, ahol megfogtam az alnem 13. faját is és új fajként le is írtam . Ebben a cikkemben felélesztettem az…

Gyűjtőúton a Balkánon

2012.06.07. 09:21

Idén 15. alkalommal mentem gyűjteni a Balkán félszigetre. Két társam volt, Murányi Dávid álkérész specialista és Szederjesi Tímea a földigiliszták fiatal kutatója. A fő célunk most Görögország keleti része és a bulgáriai Rodope hegység vizsgálata volt. A görög istenek nem…

Tervuren

2012.05.23. 18:15

Ugyanazzal a pályázattal, amellyel Berlinben voltam, most Tervurenbe látogattam, a Királyi Közép Afrika Múzeumba (röviden csak Afrika Múzeumba). Utazásom fő célja az itt őrzött korongatkák vizsgálata volt. A gyűjtemény két részből állt, a tárgylemezre preparált eddig még meg…

Darwin, a talajzoológus

2012.04.23. 19:54

Április 19-én volt Charles Darwin, ez egyik legnagyobb hatású biológus halálának 130. évfordulója. Néhány évvel ezelőtt, 2009-ben volt születésének 200. évfordulója és a Fajok eredete első kiadásának 150. évfordulója. Akkor az evolúcióbiológusok, ökológusok, elméleti…

2010-ben egy furcsaságra bukkantam a kenyai talajminták tanulmányozása során. Egy nagy, lapos atka nősténye került elő, aminek három részből állt az ivarlemeze és nagy elkülönült anális lemezzel rendelkezett. A nagy összefoglaló munka, a Manual of Acarology áttekintése során,…

Berlin

2012.04.20. 12:28

2012 április elején két hetet töltöttem Berlinben, az ottani természettudományi múzeum pókszabású és soklábú gyűjteményének vendégkutatójaként. A látogatásom fő célja, Wolfgang Karg professzor korongatkáinak tanulmányozása volt, mert volt néhány olyan általa leírt faj,…

Beköszöntő

2012.04.19. 17:55

Ezt a blogot azért hoztam létre, hogy kimozdulva a tudomány elefántcsonttornyából, minél több emberrel ismertessem meg a talaj apró lényeit. Elsősorban a saját új eredményeimet szeretném közérthető nyelven bemutatni, de be akarok számolni más kutatások új, érdeklődésre…

süti beállítások módosítása