Dinychus fajok Romániából

2013.06.28. 11:23

A Dinychus génusz a Dinychidae család egyetlen európai neme. A génusz fajai azonban nem csak Európában, hanem Észak- és Dél-Amerikában, Dél-Kelet Ázsiában és az Ausztrál régióban is megtalálhatóak, bár nagyobb fajszámban és nagyobb egyedsűrűségben csak Európából…

A Polyaspinus schweitzeri (Huţu, 1976) faj közeli rokonságban áll a Trachytes nem fajaival, azonban azoktól jelentősen eltér megnyúlt, hosszúkás testalakjával, illetve abban, hogy a háti oldal oldalsó lemeze több apró kis lemezre van feldarabolva. A Trachytes fajoktól eltérően…

A Trachytes nem Erdélyben

2013.06.26. 13:08

A Trachytes nem a Trachytidae családba tartozik és a primitív korongatkák közé sorolhatjuk őket, a tritosternum széles alapi része alapján. A Trachytes nem fajait könnyen felismerhetjük körte-alakú testükről, a háti oldalon lévő pajzsok száma és alakja, illetve a nőstényeknél…

Nagyon megörültem, amikor egy általam már jól ismert korongatka faj került elő az erdélyi mintákból. A Dinychus bincheaecarinatus Hirschmann, Wagrowska-Adamczyk & Zirngiebl-Nicol, 1984 fajt korábban már hazánkból és a Balkán-félsziget több országában is megtaláltam, de…

Az erdélyi talajmintákat tanulmányozva több helyről is egy érdekes, nagy termetű páncélosatka faj került elő, amelyet Collohmannia gigantea Sellnick, 1922 fajként azonosítottam.  Ez a faj elsődlegesen Románia területéről ismert, azonban a Balkán félsziget országaiban,…

Románia, és azon belül Erdély is bővelkedik az endemikus atkafajokban. Ez alól a korongatkák sem kivételek, számos fajuk csak ebben a régióban fordul elő, csak itt található meg. Ilyen a Trachytes romanica Hutu, 1983 faj is, amely az úgynevezett primitív korongatkák közé tartozik.…

süti beállítások módosítása