Románia, és azon belül Erdély is bővelkedik az endemikus atkafajokban. Ez alól a korongatkák sem kivételek, számos fajuk csak ebben a régióban fordul elő, csak itt található meg. Ilyen a Trachytes romanica Hutu, 1983 faj is, amely az úgynevezett primitív korongatkák közé tartozik. A Trachytes nemre nagyon jellemző, hogy a testük körte alakú, a háti oldalon a háti- és a kaudális lemezek között, egy kör vagy háromszög alakú pigidiális lemez is megtalálható. 

A Trachytes fajok között létezik egy nagyon speciális állat, amely nőstényeik ivarlemeze mellett található adgenitális lemezen nem rövid, hanem egy pár pillás, hosszú szőr található. Ez a állat, a csak Erdélyben megtalálható Trachytes romanica Hutu, 1983 faj. Erdélyben nem ritka, bár csak itt élő bennszülött fajról van szó, mégis az utóbbi időben több felől is előkerült.

T-romanicus-fff-small.jpg

A Trachytes romanica faj háti és hasi nézete

erdély-T-romanica.jpg

Trachytes romanica új előfordulásai Erdélyben

„A blog a TÁMOP 4.2.4.A/1-11-1-2012-0001 azonosító számú Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése országos program című kiemelt projekt keretében valósul meg, az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával.”

A bejegyzés trackback címe:

https://talajzoo.blog.hu/api/trackback/id/tr225369086

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása