Korongatkák extrém élőhelyeken 2: a hangyafészek
2013.09.24. 10:31
A hangyák bolyai, fészkei számos speciális állatokat rejthetnek. A trópusokon még kisebb gerincesek is vendégeskedhetnek a hangyafészkek által nyújtott biztonságban, Európában azonban csak gerinctelenekkel találkozhatunk ezeken a helyeken. Az atkák szép számmal képviselik magunkat a hangyafészkekben, jelenleg azonban arról nincs információnk, hogy a hangyafészkek biztonságát élvezik csupán, vagy esetleg egyfajta kellemetlen vendégként a hangyák tojásaival, lárváival vagy bábjaival táplálkoznak. A korongatkák számos faja ismert a hangyavendégek között, a Trachyuropodidae és az Oplitidae család fajai főleg a hangyafészkekben lelhetőek fel, azonban itt találkozhatunk a rendkívül érdekes morfológiájú Uropoda hamulifera (Michael, 1894) fajjal is. Ez a kerekded, bunkós szőrökkel borított állat csupán Európából ismert, míg a távol keleten a rá nagyon hasonlító, Uropoda similihamulifera Hiramatsu, 1979 faj helyettesíti. Romániából az Uropoda hamulifera fajt többfelől is kimutatták már, azonban Erdélyből csak Máramaros megye kutatása során került elő.
Uropoda hamulifera (Michael, 1894) hasi nézete
„A blog a TÁMOP 4.2.4.A/1-11-1-2012-0001 azonosító számú Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése országos program című kiemelt projekt keretében valósul meg, az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával.”
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.