Valami véget ért

2014.04.04. 11:49

Április végén véget ér a Magyary Zoltán Posztdoktori Ösztöndíjam, bár szomorú vagyok, hogy véget ér, de talán annyiban nyugodt lehetek, hogy amit elterveztem az sikerült elvégeznem. Erdélyi minták százait vizsgáltam át, több ezer egyedet határoztam meg e szűk időszak alatt.…

A korongatkáknál a nemek könnyen felismerhetőek az ivarlemezek alakja alapján. Mindkét nem ivarnyílása egy erősen szklerotizált ivarlemezzel borított, az ivarlemezek csapóajtószerűen felnyílnak, így biztosítva lehetőséget belső megtermékenyítéshez. A hímek ivarlemeze kicsi…

A korongatkák egyedfejlődése, épp úgy mint a többi Mesostigmata fajnál öt stádiumból áll. A tojásból (1) a három pár lábbal rendelkező lárva (2) kel ki. A lárvát az egyedfejlődés során a négy lábú protonimfa stádium (3) követi, amely arról könnyen felismerhető, hogy a…

Nem olyan régen, csupán 12 évvel ezelőtt fedezte fel két román kutató a Protodinychus evansi Huţu & Calugar, 2002 faj Erdélyben. A Protodinychus fajok a legősibb korongatkák közé tartoznak, számos olyan karakterrel (pl. a tritosternum alakja vagy a gnathosoma szőreinek…

Urodiaspis fajok Erdélyben

2014.04.04. 08:50

Az Urodiaspis génusz faja jellegzetesen hát-has irányban lapított korongatkák, amelyeknek egy jól elkülönült posztdorzális lemezük is van, amely 1-3 szőrt viselhet. Erdély területéről 3 faj mutattam eddig ki, a széles elterjedésű, de a Balkánon nagyon gyakori, míg Erdélyben…

A Trematurella elegans (Kramer, 1882) egy igen látványos, elsődlegesen mediterrán és szubmediterrán élőhelyeket benépesítő korongatka faj. Hazánkból többfelől is ismert, és a Balkán-félszigeten is gyakori. Erdélyből csupán egyetlen egyszer került elő, Szováta környékén…

Az Uroobovella advena (Trägårdh, 1912) faj jól ismert denevérguano lakó korongatka. Előfordulásairól kevés adattal rendelkezünk köszönhetően a rejtett életmódjának. Az utóbbi időben hazánk több barlangjából is nagy számban előkerült. Erdély vizsgálata során sajnos kevés…

Neodiscopoma fajok Erdélyben

2014.04.04. 08:18

A Neodiscopoma génusz egy az egész világon elterjedt neme a korongatkáknak. Könnyen felismerhetően az erősen háti lemezről, amely középső részén kiemelkedik a környező területekről. Európában több faja is ismert, Erdély területéről csupán két fajt (Neodiscopoma splendida…

süti beállítások módosítása