Az év eddigi extrém meglepetése, a kelet-mediterrán elterjedésű Crinitodiscus nem előkerülése Közép-Európából, Romániából, Erdélyből. Az első előkerülés tudományra új fajt is eredményezett. Az állat az Erdélyi szigethegység déli területeiről került elő, amely…

Érdekes módon Erdély és Románia takácsatka faunája nagyon kevéssé ismert, csupán egyetlen közlemény van, amely 8, a leggyakoribb és a gazdaságilag legjelentősebb kártevő takácsatka fajokról számol csak be. Az augusztusi gyűjtőúton néhány levelet szedtem egy…

Két térkép, egy gondolat

2013.12.18. 11:55

A Trachytes nem fajairól már említést tettem egy korábbi blog bejegyzésben. Nem olyan régen egyesítettem az európai Trachytes fajok elterjedési adatait egy térképen és alábbi érdekességet kaptam. Ha ezt a térképet számszerűsítem az alábbit kapom: A második térképen…

Erdélyről Svájcban?

2013.12.13. 16:18

Az ősszel Genfbe utaztam eleget téve szomorú feladatomnak, hogy a nemrég elhunyt két kiváló kutató, Mahunka Sándor atkakutató és Kozár Ferenc pajzstetűkutató által korábban kikölcsönzött anyagot vissza szállítsam. Azért is vállaltam el ezt a feladatot, mert mindkét kiváló…

Mahunka Sándor viszonylag későn kezdett el dolgozni a közeli erdélyi területek feltárásán. Első erdélyi adatot is tartalmazó dolgozata 1993-ban jelent meg (Mahunka 1993), a már akkor világviszonylatban is előkelő helyen álló kutató tollából. Az hogy ilyen későn kezdett el a…

Az első megjelent publikáció, amely Erdély területéről atka adatot tartalmaz az Karpelles Lajos bécsi tanár nevéhez köthető. Ebben a munkában, Karpelles az összes atkacsoportból közöl előfordulási adatokat az egykori Magyarország területéről, így természetesen számos…

süti beállítások módosítása